Obetujú sa v boji proti farmafirmám

od Peter Takáč

Ešte donedávna sme tú hrôzu s covidom poznali dôverne. Preplnené nemocnice, každú noc húkajúce sanitky. Slovensko v tom nebolo jediné. V Európe trval sedemmesačný lockdown, aby sa znížil prísun chorých a neskolaboval zdravotný systém.

Keď sa situácia konečne stabilizovala, pacienti sa dočkali odložených operácií. Podhodnotený personál ostal mentálne a fyzicky vyčerpaný. V najťažších časoch by podľa vlastných slov skôr ako vďaku a koláče uvítal nižší nápor chorých.

Dnes sú reštaurácie a bary otvorené. Nemecko povolilo nočný predaj alkoholu, Francúzsko otvorilo nočné kluby a futbalové štadióny vítajú fanúšikov v obmedzenom režime.

Polovica obyvateľov Európy dostala aspoň jednu dávku vakcíny. Viditeľne zaostávajú krajiny východu, s Českom a Maďarskom vo vedení.

Supy si obzerajú terén a živia sa zdochlinami. Bolo by pre nich škodou nevytĺcť z ľudského nešťastia „politický kapitál“, keď už nedokážu pomôcť ekonomickej pracovnej sile. A tak vyzývajú na vzdor voči farmafirmám, na hlúpe hrdinstvo boja proti očkovaniu. Nemajú odvahu žiadať sprístupnenie patentov vakcín, ktoré by im naozaj obmedzilo prítok ziskov.

Bojujú proti rúškam, a „covidovej totalite“, pretože nedokážu prilákať sestry a lekárov vyššími platmi. Ako z reklamy na žuvačky kážu ľuďom „slobodne dýchať“, namiesto toho, aby vyzývali k spoločnému dobru. Veľmi lacno vymenili hodnotu komunity za slobodu jednotlivca.

Dnes sa zmôžu len na šírenie falošných správ o tom, že vakcíny nie sú otestované. Všetky pritom zverejnili štúdie z poslednej fázy testovania ešte predtým, ako boli uvoľnené na verejné použitie. Vektorové i mRNA vakcíny generujú imunitnú reakciu, ktorá predchádza infekcii.

Do testovania boli ešte minulý rok zapojené desiatky tisíc dobrovoľníkov z Európy, Latinskej Ameriky a Afriky. Dnes sú nimi imunizované stovky miliónov ľudí. Dominujú bohaté krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a USA, kde je miera zaočkovanosti cez 50%, v Kanade, Británii a Izraeli už viac ako 60%. V chudobných krajinách je to len 1%. Prečo asi?

Druhá a tretia vlna zabila štyrikrát viac ľudí ako prvá. K počtom prispel britský alfa variant, ktorý je o 60 percent nákazlivejší. Delta však o ďalších 40-80%. A podľa Európskeho centra pre kontrolu chorôb by mal koncom augusta predstavovať 9 z 10 infekcií.

Najviac ohrození sú seniori, z ktorých tretina nad 80 rokov nie je ešte stále zaočkovaná. Momentálne to nie je problém, začne ním byť, ak počty nakazených narastú. Ohrozené budú aj životy tých, čo už nikomu a ničomu neveria. Na koho sa budú sťažovať ich pozostalí? Na predavačov slanej vody. Bola vraj účinnejšia ako obsah vakcín.

Zdroj foto: Jozef Jakubčo, SME.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články