Priznanie (vajatajúceho) pravičiara

od Peter Takáč

Ľavicový coming-out.

Po večeroch si tajne čítam Blahove statusy a viem, že to robia aj moji pravicoví kamaráti. Nemôžem mu nedať v mnohom za pravdu. Iste, preháňa, aby sa zapáčil, a tie komentáre na adresu menšín sú úplne primitívne, no tie druhé o vlastníkoch médií, vplyve USA majú svoju hlavu aj pätu.

SME-čko čítam zo zvyku. Napriek tomu, že odtiaľ kvôli Pente odišla polka redakcie. Potom prebrali Trend (pamätám si tú hrôzu v očiach ich novinárov, keď ich kupovali) a Babiš Hospodárske noviny. Pôvodne to malo byť o slobode podnikania, neviem, či sme si ju predstavovali takto…

Volil som SaS. Páčila sa mi tá suverenita s akou si Sulík ide za svojim cieľom. Volil by som Chmelára, má dobrý prehľad o geopolitike, sleduje svetové dianie, a nebojí sa povedať svoj názor, ale mal mizivú šancu preraziť.

Žena volila KDH. Ak je pravda, že KDH robilo tie úpravy Zákonníka práce s ďalšími nadčasmi, tak mohli asi ťažko robiť pro-rodinnú politiku. A siedme prikázanie akoby pre nich neplatilo. Niekedy sledujem FB Pracujúcej chudoby a som prekvapený, koľko praktických vecí tam je. Neviem, či je to ľavicové… Pomoc pracujúcim predsa pomáha aj zamestnávateľom – keď sa ľudia neboja o prácu a viac kupujú, viac sa aj predá.

Škoda, že sa o tom nemám veľmi s kým porozprávať. Brat je podnikateľ, otec manažér, ťažko by tomu asi rozumeli. Cítia krivdu od štátu, ktorý im v ich očiach len berie. Stále si myslia, že by inak mohli mať viac. Teraz sa Matovič môže za podnikateľov akurát tak rozplakať.

Jasné, Marx by asi nepovedal, že „štát je zlý vlastník“. Skôr, že štát je nástrojom najbohatších na potlačenie nespokojnosti ostatných. Pocit, že neslúži tým, ktorým má je však rovnaký u pravice i ľavice.

Je to smiešne, ale pomaly sa už cítim ako socialista. Neviem, ako by to vnímali kamaráti. Možno, že som nejaký totalitár, obhajca zločinov komunizmu. Zločiny by sa podľa mňa mali potrestať, a každý režim nejaké má, len by sme si medzi nimi nemali vyberať.

Kto zbombardoval Hirošimu, Líbyu, Vietnam? Hríbovi akoby to nevadilo. Mával som rád jeho diskusie Pod lampou, keď hovorili o vede. Ale časom mi to jeho poklonkovanie Spojeným štátom prišlo odporne servilné. Predstavujem si, že nejako takto sa do zadku Sovietom strkal Biľak.

Mám pocit, že keby nebolo strachu z Rusov, všetko by bolo inak. Je to veľký strašiak, ale kvôli jednej veci visíme na šnúrke od gatí fanatikov ako Trump. Neviem, ale radšej by som mal v pohode nemocnicu, keď ju rodičia budú potrebovať, ako hangáre. A na dôchodok by som si tiež nechcel sporiť cez investičné fondy. Hlavne nie teraz, keď sa má zase vrátiť kríza.

Niekedy mám fakt pocit, že tento systém niekde zbastardel. Že hryzie ruky, ktoré ho kŕmia a vpustili dnu. Takto si to určite nikto nepredstavoval. Možno nastal čas vyjsť s pravdou von.

Foto: Spisovateľ Oscar Wilde. Zdroj: Wikimedia.


Podporte fungovanie skutočne ľavicového webu bez vplyvu politických strán, reklám a kapitálu.
Za rovnosť, mier a slobodu pre všetkých!

Návod a údaje pre poukázanie Vašich 2% dane nájdete tu: https://polemag.sk/2-z-dane-pre-pole/

Našu prácu môžete podporiť aj priamo, napríklad jednorázovým príspevkom vo výške 5 € alebo ľubovoľným iným príspevkom alebo nastavením trvalého príkazu vo výške 2 € mesačne na naše číslo účtu: SK36 8330 0000 0026 0106 2302.

Ďakujeme za Vašu priazeň.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články