Skutočná sloboda, alebo ekonomická totalita?

od Ján Košč

Len pred pár dňami sme absolvovali oslavy sviatku, ktorý sa viaže na udalosti zo 17. novembra 1989. Pri tejto príležitosti sa veľmi často spomínalo slovo sloboda. Jedným z výdobytkov odstránenia diktatúry bol (mal byť) fakt, že už nikto nebude obmedzovať základné práva a slobody občanov. A ak sa o to niekto pokúsi, neminie ho verejné odsúdenie a trest. Je tomu tak aj v dnešnej realite?

15. novembra 2016 ohlásil Odborový zväz KOVO protestný pochod v Spišskej novej vsi, ktorý sa má konať 1. 12. 2016 na podporu kolektívneho vyjednávania a zároveň vyjadriť nespokojnosť s nízkou úrovňou miezd na Slovensku. Ako členovia občianskeho združenia Pracujúca chudoba sme sa rozhodli túto akciu podporiť a zároveň sme začali oslovovať spoločenské organizácie i jednotlivcov, aby zvážili účasť na tejto akcii.

Spoločne za #Vyššie mzdy

Spoločne za #Vyššie mzdy

Už v prvých dňoch sme natrafili na ľudí priamo zo Spišskej Novej Vsi, ale aj z okolia, ktorí nám povedali zhruba nasledovné:

„Radi by sme prišli podporiť túto akciu, ale náš zamestnávateľ nám oznámil, že ak sa zúčastnime, dostaneme výpoveď.“

Žiaľ, v tomto prípade nemôžeme zamestnávateľov, ktorí sa takto svinsky chovajú verejné pranierovať, nakoľko musíme brať ohľad na strach zamestnancov, že stratia prácu, ktorý je väčší ako túžba po spravodlivosti. A presne z dôvodu ich strachu svedčiť, nemáme na toto protizákonné konanie svedkov, pričom v prípade zverejnenia názvov firiem by sme riskovali okrem iného aj žalobu.

Čo majú ale títo zamestnávatelia spoločné, okrem toho, že sa zjavne koordinovane rozhodli potierať základné práva a slobody formou zneužívania ekonomickej závislosti svojich zamestnancov? Nefunguje u nich odborová organizácia. Volený funkcionár odborovej organizácie, by o takomto konaní mohol bez obáv hovoriť, pretože by ho pred prepustením chránil zákon. Odborové organizácie u týchto zamestnávateľov nefungujú z rôznych dôvodov, ale existujú dva základné. Buď si zamestnanci neuvedomujú výhody odborového združovania, alebo zamestnávateľ bráni vzniku odborov prepúšťaním všetkých, ktorí o tom skúsia čo i len pouvažovať.

Právo zhromažďovať sa, právo združovať sa, právo na vyjadrenie názoru a právo na protest a štrajk patria medzi základné ľudské práva a slobody, nielen podľa našich zákonov, ale i podľa medzinárodných dohovorov a zmlúv, takže hore uvedené konanie zamestnávateľov je hrubým porušením nielen týchto práv, ale i morálnych a etických pravidiel platných v slušnej spoločnosti – v takej žiaľ ešte stále nežijeme.

Čo s tým? Takto narýchlo s tým veľa neurobíme. Čo však môžeme urobiť je zúčastniť sa pochodu v Spišskej Novej Vsi a svojou prítomnosťou dať najavo svoju nespokojnosť, vyjadriť sa k téme mizerných miezd, vyjadriť sa k zamestnaneckému prostrediu a vyjadriť sa aj k tomu, že po viac ako 25 rokoch od 17. novembra 1989  ešte stále nie sme zbavení reálneho okliešťovania našich slobôd!

Podporte článok na vybrali.sme.sk

Protest proti politike podvyživených miezd

Protest proti politike podvyživených miezd

Zdroj obrázkov: OZ KOVO a Pracujúca chudoba

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články