Slovenská ľavica 2021: Sociálnodemokratická?

od Redakcia

Denník Pravda v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, Zastúpenie v SR, pripravil sériu diskusných relácií Slovenská ľavica 2021.

K vývoju slovenskej ľavice po roku 1989, o deleniach, ktoré v rámci nej prebiehali, o falošných dilemách a sklonoch k autoritarizmu, s ktorými sa potýka, a ďalších vyhliadkach do budúcnosti diskutovali bývalý politik, predseda Strany demokratickej ľavice a neskôr dlhoročný diplomat Peter Weiss, ľudskoprávna aktivistka Alena Krempaská, historik a politológ Juraj Marušiak a filozof Peter Takáč.

Okrem rekapitulácie vývoja slovenskej ľavice, od prvotnej transformácie a „socialdemokra­tizácie“ postkomunistickej ľavice, ako túto svoju misiu definuje P. Weiss, až po dnešnú novú situáciu, keď na ľavej strane politického ihriska pôsobí viac aktérov, sa diskusia dotkla aj stredoeurópskeho kontextu, vývoja stredoľavej politiky v krajinách V4, ale takisto pálčivej témy nezhody o tom, aké miesto má hrať v politike stredoľavých strán agenda ľudských či menšinových práv, ktorú poniektorí vidia v konkurencii s agendou sociálnych práv a otázok sociálnej spravodlivosti.

Jednoznačný odkaz diskusia priniesla v otázke istej atraktivity autoritárskych metód politiky či vládnutia v stredoľavom voličskom priestore, pričom túto cestu účastníci diskusie zhodne označili za „slepú cestu“ pre demokratickú ľavicu. Množstvo zaujímavých postrehov a názorov z jedenapolho­dinovej diskusie si môžete pozrieť v jej zázname alebo vypočuť v podcaste na stránke organizátora:

https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/590920-slovenska-lavica-2021-socialnodemokraticka/

Prebraté so súhlasom organizátora.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články