Slovenská ľavica 2021: Solidárna a inkluzívna

od Redakcia

Denník Pravda v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung, Zastúpenie v SR, pripravil sériu diskusných relácií Slovenská ľavica 2021. Pozrite si piaty diel.

O problémoch solidarity a inkluzívnosti, ako aj špecifikách sociálnej súdržnosti na Slovensku diskutovali sociologička Zuzana Kusá zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, literárny vedec a doktorand v odbore dejín a teórie slovenskej literatúry na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity Martin Makara a riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher. Moderovala Silvia Ruppeldtová.

Okrem hodnotenia, ako sa menili postoje slovenskej verejnosti k ľuďom na okraji spoločnosti za posledných tridsať rokov, či definície toho, čo rozumieme pod pojmom „vylúčenie“, sa účastníci diskusie zaoberali príčinami rozpadu sociálnej kohézie, ako aj stupňujúcim sa napätím medzi ekonomicky slabšími segmentmi spoločnosti a ľuďmi vylúčenými na základe kultúrnych odlišností. Diskutujúci pomenovali špecifické príčiny, ktoré vedú sociálne marginalizované vrstvy k nedôvere voči prednostne „mestským“ témam inakosti, ako aj to, prečo typická ľudskoprávna agenda západných sociálnych demokracií na Slovensku zlyháva. Osobitý priestor dostala téma chudoby ako dlhodobo neriešenej otázky slovenskej spoločnosti. Množstvo zaujímavých postrehov a názorov z jedenapolho­dinovej diskusie si môžete pozrieť v tomto zázname:

https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/605251-slovenska-lavica-2021-solidarna-a-inkluzivna/

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články