Systém nevyrieši klimatickú krízu bez postrčenia: A tu nastupujete vy

od Cynthia Kaufman

Toto je rozhodujúci okamih, kedy je potrebná každá pomoc, kedy musí občianska spoločnosť, teda vy a ja,  dať všetko, čo máme, na zmenu politiky business as usual. Preklad článku z Common Dreams PT.

Bill Gates je ďalším miliardárom, ktorý napísal knihu o tom, čo je potrebné urobiť pre riešenie klimatickej krízy. Zmyslom jeho knihy Ako zabrániť klimatickej katastrofe je porozprávať nám o tom, ako nás zachránia trhy a technológie. Rovnako ako toľko iných technooptimisticky mysliacich miliardárov, ktorí nás chcú zachrániť, sa hlboko mýli. Gates píše, že jeho „optimizmus v oblasti klímy vychádza z [jeho] viery v inovácie.“

Vo svojej knihe Gates odvádza slušnú prácu keď hovorí, ako sa oplatia investície do správnych technológií, a má pravdu v tom, že mnohé podniky môžu profitovať z investícií do nových technológií a do úspor energie. Kvalitnejšia technológia uľahčí prechod. Inžinieri by mali pokračovať vo svojej práci závratnou rýchlosťou, aby prišli na lepšie spôsoby, ako veci zdokonaliť. Realita je však taká, že všetky riešenia, ktoré potrebujeme, aby sme dosiahli ekonomicky životaschopnú, sociálne spravodlivú a udržateľnú budúcnosť, už boli navrhnuté.

Dôvod, prečo tieto technológie neprijímame potrebnou rýchlosťou, je politický, nie technický. Fosílny priemysel naďalej dostáva dotácie v hodnote miliárd dolárov. V liberálnej Kalifornii, kde majú Demokrati 2/3 legislatívnu väčšinu, bol vo výbore práve odmietnutý nový zákon na zastavenie vŕtania v blízkosti domov a ihrísk. Letecké spoločnosti, ktoré otáľali zo zavádzaním čistejších technológií, dostali miliardy dolárov z peňazí na obnovu po COVID-e bez toho, aby sa museli zaviazať k vyšším emisným štandardom.

Keď sa Gatesa pýtali na význam protestov skupín ako Extinction Rebellion, ktoré častokrát zastavili dopravu, aby v súvislosti s klimatickou krízou vyvolali pocit naliehavosti, uviedol, že dúfa, že niekto počas toho, ako uviazol v doprave, využil čas na to, aby vymyslel niečo užitočné. Na otázku, čo by poradil mladému človeku znepokojenému klimatickou situáciou, Gates uviedol, že by mal študovať fyziku.

Keď sa ho pýtajú na politiku Gates často predstiera nevedomosť a koná, akoby politické myslenie šlo mimo neho. Pre niekoho, kto je známy vysokou inteligenciou, je to zvláštne. Zvláštne pre niekoho, koho cesta k bohatstvu spočívala v schopnosti ovládnuť trhy a vydobyť si regulácie potrebné na vytlačenie konkurencie.

Sociálne zmeny nie sú raketová veda, no na to, aby sme ich dosiahli efektívne, potrebujeme humanitné vedy, a isté zručnosti a znalosti. Je čas, aby sa zapojili všetci, ktorých sa klíma týka; osvojili si schopnosti komunitného organizovania sa; vykročili mimo komfortnej zóny business as usual; neočakávali, že politici, ktorí dovoľujú obchodu fungovať ako zvyčajne, zmenia svoje spôsoby správania len preto, lebo im poskytujeme viac informácií alebo preto, že ich pekne prosíme.

Tí z nás, ktorí pracujú na týchto zmenách, vedia, že ideme proti neuveriteľne silnému protivetru mašinérie poháňanej ziskom, ktorá naďalej dáva rozhodovaciu moc tým, ktorí si ju kúpili. Sme tí, na ktorých sme čakali. Sme to my, bežní ľudia, ktorí nedostali od nikoho oprávnenie, nie sme odborníkmi v ničom, okrem našej starosti o ľudské prežitie, kto musí prinútiť vládu konať v záujme nášho vlastného blaha. Túto prácu robíme tak, že v každom okamihu prijímania spoločenských rozhodnutí trváme na tom, aby sa robili v záujme zdravej budúcnosti, a nie zotrvačnosťou systému smerujúceho ku katastrofe.

Nebude ľahké vyriešiť problémy, ktorým čelíme. Ale ak budeme bojovať proti silám, ktoré poháňajú tieto problémy, je možné, že vybudujeme oveľa lepší svet ako ten, v ktorom sme žili pred vznikom tejto krízy. Zameriavať sa na možnosti ako tento lepší svet dosiahnuť a byť si vedomí toho, proti čomu stojíme, sú jedinými spôsobmi, ako sa tam dostať. Toto je rozhodujúci okamih, keď občianska spoločnosť, teda vy a ja, musíme dať všetko, čo máme, na zmenu politiky business as usual.

Zdroj foto: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články