Štátne sviatky treba zrušiť!

od Ján Košč

Požiadavka zrušiť niekoľko dní štátnych sviatkov sa na Slovensku dlhodobo preberá. Rozprávajú o nej politici z pravice, ale aj ľavice.

Aké sú argumenty za zrušenie sviatkov?

Štátnych sviatkov je u nás viac ako inde v Európe a aj viac ako je priemer únie. Každý štátny sviatok znamená výpadok v HDP. Každý štátny sviatok znamená zvýšené náklady pre zamestnávateľa, pretože musí zaplatiť náhradu zamestnancovi, ktorý ostal doma, alebo príplatky pracujúcim zamestnancom. Po zrušení niektorých štátnych sviatkov sa znížia náklady zamestnávateľov na mzdy a pomôže to aj rastu HDP.

Sulík (SaS): Sulík je za zrušenie niektorých štátnych sviatkov

Žiga (SMER-SD): Slovensko má priveľa sviatkov, minister Žiga chystá radikálny krok! 

Prezetnacia7_RGB_800x800px_bez_strankovania

Zdroj: www.koniecnizkymmzdam.sk

A aká je realita?

Podľa štatistík OECD odpracuje priemerný Slovák viac hodín ročne ako priemerný Nemec, Rakúšan, Maďar alebo Slovinec, a to aj napriek tomu, že na Slovensku máme sviatkov viac. Celkové mzdové náklady pre zamestnávateľa na Slovensku sú, aj vrátane odvodov a daní, len zlomkom toho, aké majú náklady zamestnávatelia na západe, a pritom je naša produktivita práce nad úrovňou 80 % priemeru únie. A presne to isté platí aj pri porovnaní našej HDP na hlavu.

Zdroj: www.koniecnizkymmzdam.sk

Zdroj: www.koniecnizkymmzdam.sk

Naozaj potrebujeme zrušiť štátne sviatky?

Takže, čo by prinieslo zrušenie štátnych sviatkov v realite? Počet odpracovaných hodín na priemerného zamestnanca by stúpol a mzdové náklady zamestnávateľov by klesli. V preklade to znamená, že ľudia by za viac práce dostali menej peňazí.

Zdroj: FB Pracujúca chudoba

Zdroj: FB Pracujúca chudoba

Toto má byť cieľom zvyšovania životnej úrovne občanov Slovenska? Takto sa na Slovensku chystáme odmeniť tých, ktorí sa najvýznamnejšou mierou podieľajú na našom hospodárskom úspechu? Takýmto spôsobom ideme na Slovensku napĺňať koncept rovnováhy medzi pracovným a rodinným životom? Kedy začnú politici prichádzať s riešeniami, ktoré naozaj niečo riešia?

Prezetnacia7_RGB_800x800px_bez_strankovania

Zdroj: www.koniecnizkymmzdam.sk

Nezmysel za nezmyslom

Na fakt, že s podobnými nezmyslami prichádza Sulík a jeho stafáž sme si už zvykli, ale že s takýmto ekonomickým nezmyslom vyrukuje politik pochádzajúci zo strany, ktorá sa hrdí sociálnodemokratický hodnotami…

Pamätáte si, ako minister práce Mihál pred pár rokmi zrušil príplatok za nočnú prácu medzi 5. a 6. hodinou ráno? Aj vtedy išlo o opatrenie, ktoré nemalo logiku a jeho jediným cieľom bolo znížiť už aj tak tragicky nízke náklady na zamestnávanie.

Návrh zrušiť niektoré štátne sviatky je rovnako nezmyselným návrhom, ktorého cieľom je optimalizovať náklady a využívať sociálny dumping ako našu konkurenčnú výhodu.

Práve preto je potrebné sa voči tomu ostro ohradiť a politikom dať jasne najavo, že takýto scenár je absolútne neprijateľný.

Zdroj obrázkov: pixabay.com, KoniecNizkymMzdam.sk a FB Pracujúca chudoba

Viac informácií: www.koniecnizkymmzdam.sk a FB Pracujúca chudoba

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články