Stíhačkami proti klimatickým zmenám?

od Richard Sťahel

Nový slovenský premiér sa ešte ani poriadne neujal funkcie a už teatrálne vyhlasoval, že milióny eur za rýchlotesty išli do Dunaja. Nevadilo mu ale súhlasiť s vyhodením takmer dvoch miliárd eúr na nákup 14 bojových lietadiel, ktorý ešte ako opozičný kverulant hlasno kritizoval.

Je pozoruhodné, že s najväčším finančným záväzkom predchádzajúcej vlády, ktorá podľa neho inak všetko robila zle, bez výhrady súhlasí, a to dokonca aj bez toho, aby výdavky na tento, na slovenské pomery, meganákup, aspoň formálne odobrila, „hodnota za peniaze“. Pritom podľa súčasného premiéra mal tento útvar ministerstva financií preverovať všetky nákupy štátu nad jeden milión eúr.

Je však zjavné, že voči žiadnej reálnej hrozbe, ktorej táto krajina čelí – súčasnej a všetkým budúcim epidémiám, klimatickým zmenám a z nich plynúcim suchám a následným požiarom, striedaným veternými smršťami, či dokonca aj tornádami a povodňami z prívalových dažďov, novým škodcom a patogénom, úbytku biodiverzity (a tým aj opeľovačov) i pokračujúcej degradácii pôdy, ktorých súbeh skôr či neskôr spôsobí globálny nedostatok potravín, a tým aj sociálne nepokoje a vlny utečencov – sa ani tými najlepšími bojovými lietadlami bojovať nedá.

Ich nákupom sa však dá úspešne minúť aj to málo, čo by táto krajina vedela dať aspoň na zmiernenie týchto hrozieb. A smutnou pravdou tiež je, že už len výrobou a mierovou prevádzkou týchto lietadiel sa produkuje množstvo skleníkových plynov a ďalšieho znečistenia, ktoré všetky zmienené hrozby ďalej prehlbuje. Ich prípadné bojové nasadenie, by tieto negatívne dôsledky len znásobilo.

Ak teda mali nedávne voľby priniesť zásadnú zmenu, tak je nutné konštatovať, že prinajmenšom v oblasti identifikovania skutočných hrozieb a snahy pripraviť sa ne, k žiadnej zmene nedošlo.

Titulný obrázok: Americká stíhačka – CC licencia od https://vaguard.dodlive.mil/2018/08/03/11838/

________________________________________________________________________________________________________________________

Podporte fungovanie skutočne ľavicového webu bez vplyvu politických strán, reklám a kapitálu.
Za rovnosť, mier a slobodu pre všetkých!

Návod a údaje pre poukázanie Vašich 2% dane nájdete tu: https://polemag.sk/2-z-dane-pre-pole/

Našu prácu môžete podporiť aj priamo, napríklad jednorázovým príspevkom vo výške 5 € alebo ľubovoľným iným príspevkom alebo nastavením trvalého príkazu vo výške 2 € mesačne na naše číslo účtu: SK36 8330 0000 0026 0106 2302.

Ďakujeme za Vašu priazeň.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články