Popieranie pandémie

od Peter Takáč

Druhá vlna nás nič nenaučila. Počty nakazených pomaličky opäť rastú a hlúčiky nezaočkovaných protestujú proti svojej diskriminácii. Môže za tým byť obava zo straty pocitu „normálnosti“.

Pred parlamentom, prezidentským palácom a na hraničných priechodoch burácajú davy proti „segregácii“, „totalite“, a karantény nazývajú „koncentračnými tábormi“ (Kuffa). Boja sa vedľajších účinkov vakcín, a radšej všetko stavajú na prirodzený výber. Veria, že k nim bude osud, Boh, Krišna či príroda prívetivá.

Politici s ohrozenou popularitou sa namiesto vysvetľovania, diskusie či podania pomocnej ruky vezú na vlne smrtiaceho populizmu. Pochopili, že dôvera v nedôveru, ktorú ponúkajú, je dobre sa predávajúcim artiklom: propaguje sa sám a nemá reklamácie. A keby sa niekto sťažoval v mene svojich blízkych, oni za nič nemôžu, veď iba bránili právo na slobodný výber.

V Spojených štátoch spojil exprezident Trump odpor proti očkovaniu so svojou prehrou vo voľbách. Obyvatelia štátu Tennessee, kde má 80% prívržencov, sa voči vakcinácii ostro ohradzujú. Niektorí hovoria, že by ich museli najprv zviazať, prípadne pôjdu radšej do väzenia.

V nemeckom mestečku Kassel sa protestujúci sťažujú na nedostatok práv a nechcú hovoriť s médiami. Jeden z nich má na sebe tričko s nápisom „Moja úcta je nedotknuteľná.“ Vírus je však nevypočítateľný a spoľahlivo využije každú slabinu na svoje šírenie. Lekári vravia o prípadoch, kedy ráno s chorým raňajkujú a poobede im zomrie. Pacienti, ktorých im nosia, sa večer odrazu nevedia nadýchnuť a po zavolaní sanitky sa ocitajú na nemocničnom lôžku.

Tamojší zdravotníci sa už 15 mesiacov deň a noc starajú o covidových pacientov a „prajú si, aby tento hnus už raz prestal.“ Ťaží ich starosť, že im pre chorých nevystačia postele. Ťažkosti majú hlavne tí s oslabenou imunitou, čo nemusí byť ich vina, ako u maródov s rakovinovými ochoreniami. Ležia tu však aj mladí. Pohľad na 37-ročného, ťažko dýchajúceho muža s prístojom na tvári nie je pekný. Hovorí, že bude bojovať a lekár prikývne: „Správne, nevzdávajte to.“

Pri odmietaní očkovania sa uvádza viacero príčin: obavy z ich bezpečnosti, resp. strach z vedľajších účinkov; predstava o nízkej pravdepodobnosti, že na ventilácii skončí práve dotyčný; nevôľa nechať si zasahovať do osobnej slobody vládou; prípadne, odpor voči akémukoľvek očkovaniu.

Vakcína na stave našej (ne)slobody nič nezmení. Štát a korporácie majú kontrolu nad našimi mobilnými telefónmi, sociálnymi sieťami, emailami. Ak by bolo potrebné, dokážu získať informácie z vášho počítača alebo bankového konta. Vydali sme sa im dobrovoľne dávno a tí, ktorí na sledovanie upozorňovali (Snowden, Assange), boli izolovaní.

Možno je za tým obava zo straty pocitu „normálnosti“. Tú možno badať za snahou poprieť realitu a chovať sa tak, akoby sa nič nedialo: nedištancovať sa, nenosiť rúška, nepodvoľovať sa opatreniam na zníženie šírenia nákazy. Takýto únik poskytujú buď konšpiračné teórie o tom, že covid bol vyfabrikovaný za účelom kontroly obyvateľov, prípadne rasistické teórie o tom, že zaň môžu cudzinci.

Na pochopenie kríz si však nepotrebujeme vypomáhať ničím ďalším. My sami sme príčinou problémov, ktoré okolo nás vznikajú, preto utiekanie sa k vonkajšiam vysvetleniam je únikom do sféry ilúzií. Stačí sa pozrieť, na akých zdrojoch stojí naša spoločnosť a dôsledky jej fungovania nám budú oveľa zrejmejšie. Drancovanie lesov, hornín, živočíchov a zaberanie pôdy prináša očakávané plody.

Nový vírus s jeho variantmi je teraz tu a my sa s ním musíme konfrontovať. Všetko ďalšie dianie bude záležať od toho, ako budeme konať a reagovať na tieto nové ťažké časy. Neexistuje totiž len jeden „nový normál“, ktorý propagujú korporácie, aby sa veci vrátili do starých koľají. Musíme prevziať zodpovednosť za rozpad prírody, ktorý sme spôsobili a ktorého príkladom sú aj koronavírusy.

Čiastočná účinnosť vakcín na rôzne varianty vírusu nespochybňuje ich význam. Iba nám pripomína, že kapitalistické spoločnosti nemajú všetko pod kontrolou, že príroda nám vracia úder. Mutácie ukazujú, že hranice nefungujú a pokiaľ v globalizovanom svete nebudú zaočkované chudobné krajiny, problém tu bude aj naďalej. Farmafirmy sa budú musieť vzdať ziskov v prospech dostupnosti vakcín.

Koronavírus je primitívny organizmus, ktorý chce prežiť. Nebude sa pýtať, či to môže byť na úkor starých rodičov, rodičov alebo priateľov. Okrem detí na nový vírus ešte nie sme pripravení, pretože sme sa s ním ešte nestihli zžiť. Navrhuje sa, že by očkovať mali priamo všeobecní lekári, poznajúci diagnózy svojich pacientov, čím by sa znížilo riziko kontraindikácií.

Pri ďalších vlnách, alebo vlečúcej sa pandémii, by mohli pomôcť lockdowny, ktoré v Číne a Vietname znížili sociálny dopad pandémie. Výpadky príjmov by za tú dobu mala suplovať nepodmienená a všeobecná dávka, vyplácaná štátom. Inak sa bude predlžovať agónia nielen zdravotníctva, ale i ekonomiky. Budúcnosť bude stavaná na odolnosti.

Toto je totiž len ochutnávka toho, čo príde. Prírodné katastrofy z otepľovania Zeme si budú žiadať oveľa masovejšie opatrenia. Prírodu už viac nemôžeme vnímať ako náš domov. Nedá sa vypočítať, ani uchlácholiť, aby sa nevzpierala. Preto sa musíme zariadiť tak, aby sme z nej zachránili čo najviac a zároveň aj seba.

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články